MCB UKSW podejmuje współpracę z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Mazowsza

W dniu 25 stycznia 2023 roku odbyło się w siedzibie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego w Dziekanowie Leśnym spotkanie z samorządowcami Gmin Łomianki, Michałowice, Nadarzyn i Raszyn, będące pierwszym krokiem w cyklu konsultacji z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Mazowsza.

Spotkanie będące wynikiem rozmów przeprowadzonych podczas ostatniego Forum Rozwoju Mazowsza, pozwoliło zdefiniować obszary przyszłej współpracy. Wiele uwagi podczas konsultacji poświęcono wspólnym przedsięwzięciom badawczo-rozwojowym o charakterze wdrożeniowym oraz zakresowi możliwych usług, jakie MCB UKSW może świadczyć na rzecz jednostek samorządowych oraz działających na terenach gmin podmiotów gospodarczych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się obszar badań nad bezpieczeństwem i w tym kontekście omówiono praktyczne wykorzystanie powstającego symulatora zarządzania kryzysowego. Kolejnym obszarem, gdzie zdefiniowano potrzebę współpracy to badania środowiskowe i geodezyjne, wraz z wykorzystaniem zbudowanych w ramach MCB mocy obliczeniowych.

Ponadto zaprezentowany został przez Agnieszkę Dawydzik projekt Smart Villages, w którym Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z kluczowych Partnerów – prezentacja ta zachęciła do ciekawej dyskusji o możliwościach wykorzystania rezultatów projektu przez jednostki samorządowe.

Wieńczącym elementem spotkania było zapoznanie się z kompleksem MCB w Dziekanowie Leśnym i zgromadzoną w nim bogatą infrastrukturą badawczą, zakupioną w ramach projektu: Multidyscyplinarne Centrum Badawcze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dofinansowane z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Samorząd terytorialny reprezentowany był na spotkaniu m.in. przez Wiceburmistrz Łomianek panią Anetę Gawin, Sekretarza Gminy Łomianki pana Artura Gajowniczka, Sekretarza Gminy Michałowice pana Wojciecha Grzeniewskiego, Prezesa Zarządu GPWiK „Mokre Łąki” w Izabelinie pana Pawła Bohdziewicza, Prezesa Lokalnej Grupy Działania Nadarzyn – Raszyn – Michałowice pana Jakuba Dorosz-Kruczyńskiego.

Obszary i zasoby kompetencyjne MCB UKSW prezentowali: ks. dr inż. Marek Muzyk, dr hab. Zbigniew Mikołajczyk prof. uczelni, dr inż. Maciej Wrona, mgr Maciej Sierakowski oraz mgr Iwona Wendel – zastępca dyrektora MCB ds. rozwoju i mgr Sławomir Wiśniewski – kierownik projektu MCB.

Kolejne spotkania konsultacyjne z przedstawicielami samorządu Mazowsza odbędą się już niebawem w ramach grup roboczych powoływanych na bieżąco dla opracowania planu działań w zakresie konkretnych zagadnień i prac badawczo-wdrożeniowych, wynikających z aktualnych potrzeb.

26 stycznia 2023