Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW we współpracy z Muzeum Regionalnym w Iłży oraz Centrum Kultury i Turystyki w Iłży prowadzi badania nad fragmentem zabytkowej tablicy z XVII w. z herbem Łabędź należącym do biskupa Andrzeja Zawiszy Trzebnickiego. Tablica pamięta rok 1670, kiedy to odbudowywano zamek w Iłży, pierwotnie pokryta była miedzią lub brązem, o czym świadczy fragmentarycznie zachowany zielony nalot, który stanowi cenny ślad historii tego obiektu. Fragmenty tablicy zostały poddane digitalizacji w MCB UKSW przy użyciu nowoczesnego skanera 3D – Artec Leo. Ten innowacyjny sprzęt pozwolił na precyzyjne odwzorowanie detali wykonanej z piaskowca tablicy z herbem.
Pan Wojciech Nowak (specjalista d.s. digitalizacji obiektów w MCB UKSW), podczas skanowania 3D tablicy z wykorzystaniem bezprzewodowego skanera Artec Leo, wykorzystującego technologię światła strukturalnego o rozdzielczości 0.5 mm i dokładności pomiaru do 0.1mm. Skaner pozwala on na zebranie danych o kolorze skanowanego obiektu z rozdzielczością 2.3 miliona pikseli.
Projekt ten ma nie tylko znaczenie dla lokalnej społeczności i badaczy regionu, ale także dla szeroko pojętej ochrony zabytków i ich dziedzictwa. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na zachowanie eksponatów z przeszłości w cyfrowej formie, udostępnienie ich zapisu cyfrowego szerokiemu gronu w intrenecie, a także na poszerzenie wiedzy nad unikalnymi artefaktami. Działania prowadzone przez MCB UKSW oraz Pana Profesora Rafała Zapłatę (UKSW / Gmina Iłża) stanowią przykład synergii nauki, kultury i technologii w służbie ochrony dziedzictwa narodowego.