CHARAKTERYSTYKA OŚRODKA
Zakres działalności badawczej ośrodka obejmuje wykorzystanie cyfrowych technik pomiarowych w procesie trójwymiarowej inwentaryzacji obiektów w przestrzeni ogólnogeograficznej. Ośrodek skupia kompetencje z zakresu fotogrametrii, teledetekcji oraz geomatyki, w trzech obszarach: digitalizacja i mapowanie 3d, geomatyka i nawigacja oraz druk 3d.
Digitalizacja i mapowanie 3D
Ośrodek dysponuje skanerami 3D pracującymi w oparciu o światło lasera TLS (Terrestial Laser Scanner) oraz SfM (Structure from Motion). Skanery wykorzystujące technologię światła strukturalnego, pozwalają odwzorować kształt oraz wymiary skanowanych obiektów o małych gabarytach z dokładnością pomiaru sięgającą 0,03 mm. Wykorzystanie technologii skanowania laserowego umożliwia natomiast zebranie tych informacji z dokładnością do 0,8mm na odległości do 10m. Pozwala to na dokładne odwzorowanie obiektów o większej kubaturze. Uzupełnieniem zasobów sprzętowych ośrodka jest specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające wielowariantowe przetwarzanie i analizy pozyskiwanych danych.
Geomatyka i nawigacja
Ośrodek prowadzi badania nad praktycznym zastosowaniem techniki GNSS – Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej. Wykorzystanie dostępnych metod zbierania i przetwarzania sygnałów nawigacyjnych (DGNSS – Differential GPS, A-GNSS – Asisted GNSS) pochodzących z różnych systemów (GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU), pozwala nie tylko na precyzyjne wyznaczenie pozycji w dowolnym miejscu na Ziemi, ale również dystrybucję jednolitej skali czasu, teledetekcję czy badania atmosfery (tomografia atmosfery). Część sprzętowa laboratorium obejmuje sieć odbiorników GNSS, umożliwiających realizację pomiarów w trybie DGNSS i AGNSS w czasie rzeczywistym. Ośrodek dysponuje ponadto specjalistycznym oprogramowaniem umożliwiającym analizę i przetwarzanie danych geoprzestrzennych – GIS (Sstem Informacji Geograficznej).
Druk 3D
Zasoby sprzętowe Ośrodka pozwalają na wykonywanie druku 3D obiektów z proszku gipsowego w pełnym kolorze, druk obiektów metodą utwardzania żywicy polimerowej oraz druk obiektów z tworzywa sztucznego metodą kształtowania roztopionej mieszanki. Możliwe jest dopasowanie technologii do potrzeb konkretnych obszarów badawczych, ustalenie pożądanej dokładności, wytrzymałości i kosztochłonności. Prace rozwojowe w tym obszarze obejmują przygotowanie i przetwarzanie wirtualnych modeli na potrzeby różnych technik druku 3d.
MOŻLIWOŚCI APLIKACYJNE
Digitalizacja i mapowanie 3D
- kontrola jakości gotowych produktów w zakresie weryfikacji zgodności wymiarowej z dokumentacją techniczną.
- wspieranie procesów medycznych w dziedzinie diagnostyki, obrazowania przedoperacyjnego, przygotowania implantów, protez i ortez, weryfikacji zmian zachodzących w organizmie, badania sylwetki, dopasowania akcesoriów dla osób niepełnosprawnych.
- zachowanie kształtu przedmiotów ulotnych, nietrwałych w zakresie digitalizacji przedmiotów, których zabezpieczenie, konserwacja lub inny sposób na utrwalenie kształtu i wizerunku byłby niemożliwy lub nieopłacalny.
- wsparcie takich dziedzin nauki takich jak archeologia czy antropologia przy tworzeniu dokumentacji cyfrowej
Geomatyka i nawigacja
- transport i logistyka – precyzyjna lokalizacja na obszarze całego globu z dostępnością > 95%,
- robotyka i urządzenia autonomiczne – nawigacja precyzyjna w czasie rzeczywistym z częstotliwością pozycjonowania do 20Hz.
- geodezja i geotechnika – realizacja precyzyjnych pomiarów przemieszczeń konstrukcji i obiektów geotechnicznych,
- finanse i bankowość – globalna dystrybucja precyzyjnej skali czasu
- budownictwo i inżynieria – monitorowanie wpływu warunków eksploatacyjnych na stateczność przestrzenną konstrukcji
- SMART CITY, 4.0 Industry – ciągły strumień danych na potrzeby systemów optymalizacji np. inteligentny transport.
Druk 3D
- szybkie prototypowanie
- tworzenie modeli poglądowych i wizualizacja projektów trójwymiarowych
- odtwarzanie geometrii obiektów zniszczonych lub uszkodzonych
UNIKATOWOŚĆ SPRZĘTU
Ośrodek dysponuje najnowszym sprzętem pomiarowym z zakresu skanowania 3D, fotogrametrii i GNSS.
POTENCJAŁ OSOBOWY
Zespół z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie skanowania 3D mający w swoim dorobku projekty digitalizacji zabytkowych budynków, szczątków ludzkich czy eksponatów sztuki współczesnej.
Ośrodek wykorzystuje technikę GNSS m. in. w geodezyjnym monitorowaniu przemieszczeń, nawigacji precyzyjnej pojazdów czy zakłócaniu sygnału GNSS.
EKSPERT OŚRODKA
Dr inż. Maciej Wrona